AI-agenteista on tulossa organisaatioidemme käyttäjiä. Ne tunnistautuvat, saavat käyttöoikeuksia ja toimivat niille annetuilla valtuuksilla. Kun niiden määrä, nopeus ja itsenäisyys kasvavat, organisaatiot kohtaavat uuden identiteettien hallintaan liittyvän haasteen: miten nämä identiteetit pidetään hallinnassa?
On kuitenkin toinenkin kysymys, joka ansaitsee yhtä paljon huomiota: kuka hallitsee identiteettikerrosta, joka hallitsee agentteja?
Juuri tätä kysymystä Trivore käsittelee Identity & Access Management Denmark -tapahtumassa Kööpenhaminassa 27. lokakuuta 2026.
Kuka pitää avaimia hallussaan?
IAM Denmarkissa Trivoren perustaja, Fellow ja CISO Kari Mattsson nousee lavalle puheenvuorollaan: Who holds the keys? AI agents, identity and European sovereignty. Puheenvuoro tarkastelee AI-agenttien hallintaa laajemmin ja suuntaa huomion niitä hallitsevaan infrastruktuuriin.
Missä identiteettikerroksesi toimii? Kuka sitä operoi? Kuka hallitsee allekirjoitusavaimia? Entä minkä maan lainsäädännön alaisuudessa palveluntarjoaja toimii?
Näiden kysymysten merkitys kasvaa, kun AI-agentit ovat riippuvaisia identiteettikerroksesta paitsi tunnistautuessaan myös suorittaessaan automatisoituja prosesseja suuressa mittakaavassa.
Karilla on yli kahden vuosikymmenen kokemus identiteetti-infrastruktuurin rakentamisesta Pohjoismaissa. Puheenvuorossaan hän avaa, mitä digitaalinen suvereniteetti tarkoittaa käytännössä identiteetin- ja pääsynhallinnassa ja mitä eurooppalaisten organisaatioiden kannattaa huomioida omia identiteettiratkaisujaan arvioidessaan.
Tapaa Trivore Kööpenhaminassa
Tule tapaamaan tiimiämme ja keskustelemaan AI-agenteista, koneidentiteeteistä, identiteettien hallinnasta, digitaalisesta suvereniteetista tai oman organisaatiosi identiteetin- ja pääsynhallinnan haasteista.
Identity & Access Management Denmark 2026
27.10.2026
Kello 9.00–16.30
Parken Stadium, Kööpenhamina